Akupresúra a Akupunktúra

Peter Filo   19. novembra 2018   Komentáre vypnuté na Akupresúra a Akupunktúra

  Akupresúra a Akupunktúra

acupuncture2

    Akupresúra a Akupunktúra sú staré orientálne systémy liečenia. Pracujú na báze náuky Tradičnej Čínskej Medicíny o meridiánoch a citlivých bodoch (Xue), posilňujú imunitný systém, liečia choroby a ich príčiny, uvoľňujú napätie, zlepšujú krvný obeh, tlmia bolesti a liečia ich príčinu, rozvíjajú spiritualitu a celkové zdravie.

 

Akupresúra a Akupunktúra – Stručná história

   Ľudia si často spontánne držia svoje bolestivé miesta. Niekedy sa bolesť tlakom ruky zmierni, inokedy zosilnie. To je dané plnosťou alebo prázdnotou jednotlivých meridiánových energetických dráh, zodpovedných za prejav bolesti. A akupresúra je tak stará, ako tento inštinkt tlaku na bolestivé miesta. Okrem toho Číňania objavili, že stlačením určitých bodov na tele môžu uľaviť svojej bolesti, a to nielen na mieste kde to bolí, ale aj na vzdialenejších miestach tela. Takto sa pravdepodobne začali vystopovávať meridiány. Ľudia začali chápať vplyv určitých bodov na jednotlivých „dráhach“ na rozličné vnútorné pocity a nakoniec aj na stav organizmu a jednotlivých orgánov ako takých. Objavil sa pojem meridiány a body (Xue), na ktoré keď sa pôsobilo tlakom dávali rozličné zdravotné efekty. Neskôr sa z tejto techniky tlačenia bodov vyvinula akupunktúra, ktorá začala používať na stimuláciu bodov rozličné ostrejšie nástroje, až nakoniec sa objavila prvá akupunktúrna ihla.  Dnes akupunktúra rozlišuje rôzne súbory energetických dráh bodov, ako napríklad body koreňov, body uzlov, 12 yuan bodov, 8 bodov hui, body mu, body baishu, 15 bodov luo, 8 bodov otvárajúcich zázračné dráhy , 59 bodov horúčosti, 57 bodov vody, 13 bodov quei, 12 bodov hviezd…Head-Torso1

 Jedna z legiend hovorí, že vojaci, ktorý boli ľahšie zranený šípmi na určitých miestach rozprávali svojim lekárom o náhlo zmiznutí symptómov chorôb, ktoré ich dlhodobo trápili. Lekári začali skúmať vzťahy týchto zranení a vnútorných pochodov v organizme, a to dalo základ vzniku akupunktúry. Stáročným vývojom sa vyšpecifikovali jednotlivé energetické dráhy tela a akupunktúrne body. Dnes po viac ako 5000 rokoch sú Akupresúra a Akupunktúra ucelenými systémami liečby s osvedčenými diagnostickými metódami a liečebnými postupmi overenými stáročnou praxou.

   Dnes používa Akupunktúru a Akupresúru aj veľké množstvo lekárov ako doplnok liečby, špičkový Akupunkturisti prednášajú na lekárskych fórach… No táto finančne nenáročná metóda stále akosi nevie preraziť na povrch, aby bola oficiálne uznávaná. Že sa dajú liečiť alergie bez liekov, choroby bez farmaceutických prípravkov, to akosi našim lekárom stále nevie vojsť do hlavy.

   Tak ako v minulosti aj dnes nás trápia tzv. civilizačná choroby ako krivé chrbtice, degeneratívne ochorenia vnútorných orgánov z nedostatku pohybu, z nedostatku kvalitného jedla a čistej pitnej vody. Na tom sa za stáročia nič nezmenilo. Dnes síce niektoré choroby a epidémie ustúpili, ale pribudli nové, ktorým umožnil vznik chaotický rytmus života, nadmerné používanie elektroniky a v nemalej miere také vymoženosti ako mikrovlnné rúry…

   Preto sú alternatívne spôsoby liečenia ako je Akupresúra a Akupunktúra stále aktuálne, o to viac v čase dnešnej ekonomickej krízy. Jedno ošetrenie akupunktúrou stojí okolo 15 – 20 Euro, na takéto liečenie chodíte jedenkrát do týždňa. Po cca 10 sedeniach, t.j. 2,5 mesiaci by ste už mali mať zjavné výsledky. A to hovorím o vážnych ochoreniach. Taký tenisový lakeť vám dá Akupunkturista do poriadku na jednom – dvoch sedeniach. A čo s vami spraví lekár? Obstreky, injekcie, a ako dlho?… Akupunkturistovi postačia 3 ihly, ktoré zapichne na 20 minút do vašej ruky. Jedna ihla stojí cca 5 centov.

   Akupunktúra a Akupresúra používajú rovnaké tlakové body a meridiány, ale akupunktúra používa ihly, zatiaľ čo Akupresúra používa k tlak prstov. Teda Akupresúra je o to jednoduchšia, že na jej aplikáciu potrebujete iba svoje prsty. A vcelku kvalitných príručiek akupresúry je na trhu hocikoľko. Je pravda, že pokiaľ sa chcete venovať akupresúre profesionálnejšie, je vhodné navštíviť kurz, pokiaľ ide aj o diagnostiku chorôb z pohľadu tradičnej medicíny, treba navštíviť školu. Za 2 – 3 roky z vás spravia schopného odborníka, ktorý sa dokáže touto technikou aj uživiť.

Peter Filo MMA