Duchovné účinky rastlín

Peter Filo   30. septembra 2018   Komentáre vypnuté na Duchovné účinky rastlín

    My, ľudia žijeme na tejto planéte. Nazývame ju Zem. Oddávna sa snažíme pretvárať okolitú prírodu zeme podľa svojich predstáv tak, aby sme boli schopný nielen prežiť, ale z nej mali aj čo najväčší úžitok. V posledných desaťročiach meníme svoje životné prostredie nebývalým tempom. Zahradzujeme rieky, staviame obrovské stavby, zavlažujeme, vysušujeme…

Často sa snažíme odporovať matke prírode, ale niekedy s ňou aj krásne spolupracujeme. Snažíme o zmenu životného prostredia. A nie vždy dosť dobre rozumieme tomu, čo vlastne na pozadí toho všetkého ovplyvňujeme. Mám tým na mysli pôsobenie na naše jemné energie, auru, biopolia, energiu Qi. Často poškodzujeme naše životné prostredie do tej miery, že nie je schopné sebaobnovy. Potom sa zatvárame do našich betónových a sklenených bytov, domov a palácov, dúfajúc, že to na nás nebude pôsobiť. Toto má závažný dopad na naše životy, pretože či chceme alebo nechceme, zo životného prostredia sa nedá vystúpiť. Dá sa z neho odísť inam, ale tam bude na nás pôsobiť tiež, hoci možno bude zdravšie a krajšie.

Možno aj preto vzniká tendencia, priniesť si domov niečo, čo náš príbytok alebo pracovisko skrášli, a dodá mu inú atmosféru. Alebo si to vysadiť na balkóne, terase, či v záhrade. Posledné roky stúpa obľuba exotických rastlín, ktorým dávame prednosť pred tým, čo v dome používali naši rodičia, alebo starý rodičia. Pôsobia pekne na oko, ale často katastrofálne na našu bioenergetiku. Neznalý toho pestujeme si v našich príbytkoch a záhradách rastliny, ktoré sú spoluzodpovedné za množstvo zdravotných, ale aj citových a psychických problémov.

Staré mamy vedeli, že Sanseveria (Svokrine jazyky) prináša do domu hádky. Veď o tom svedčí aj ich ľudový názov. Dnes sa tieto kvety uprednostňujú pred inými pre svoju ľahkú údržbu, a pomalý rast. No tento kvet ukrajuje z bohatstva, a nie je priateľský voči zarábaniu peňazí. Poškodzuje sexualitu človeka aj jeho 2. čakru. Vytvára tým na človeka tlak, a zvyšuje jeho nervozitu. A to už nemá ďaleko od hádky.

Vplyv rastlín na interiér

Umiestňovanie stromov a kvetov z pohľadu Feng shui v interiéri i v záhrade podlieha určitým pravidlám. Každá nehnuteľnosť, či obytná alebo pracovisko má svoj vlastný energetický potenciál, a žije svojím energetickým životom. A každý zásah doň prináša zmeny na úrovni kvality života jeho obyvateľov či zamestnancov. Umiestňovanie rastlín podlieha niekoľkým druhom Feng shui analýz, tu odkážem čitateľa na moju knihu Zai Yun Feng shui – Pôvodné metódy Feng shui, ktorá bude v predaji od júna 2018. V knihe možno nájsť praktické návody na rozbor kvality energií nehnuteľnosti.

  Každý svetový smer má určitú vibráciu, a kvet umiestnený doň má schopnosť s ním zrezonovať. Táto rezonancia prináša do života obyvateľov konkrétnej nehnuteľnosti určité kvality, alebo aj zníženie bioenergetického komfortu ktorý predtým v priestore vládol. Nie každá rastlina je vhodná do každého svetového smeru, niektoré poškodzujú energetiku priestoru a aj človeka natoľko, že sa do interiéru vôbec nedoporučujú. Mnohé z nich sú práve módne výstrelky pochádzajúce z tropických oblastí, v ktorých sa nevyvinula vyššia kultúra. Bolo by odvážne tvrdiť, že na príčine sú práve takéto rastliny, určitý vplyv na to ale nemožno poprieť. Súvislosti sú príliš zjavné.

To sa týka aj rastlín a stromov v záhradách. Nie každý strom, krík alebo iná rastlina patrí do prítomnosti človeka. Taký Pagaštan konský je hotovou katastrofou. Nie je problém sa prejsť cez gaštanový háj, ale je problém mať ho vysadený za oknom a spávať každú noc v jeho vplyve. Pagaštan poškodzuje energetiku všetkých vnútorných orgánov…

V mnohých knihách o Feng shui sa píše, že nemáme mať v byte rastliny s ostrými listami. Nie je to tak úplne pravda, pretože pokiaľ autori vychádzajú iba z toho, čo vidia ako hmotné môžu sa veľmi mýliť. Napríklad Banánovník nemá ostré listy, ale výrazne poškodzuje 4. a 5. čakru. Naproti tomu Areca má ostré listy, ale posilňuje žalúdok, a pôsobí blahodarne na trávenie. Takže nedá sa povedať jednoznačne iba podľa vzhľadu, ktorá rastlina je pre človeka prospešná, a ktorá nie.na stránke budem postupne publikovať články o rastlinách a ich účinkoch na jemné energie človeka, jeho psychiku a celkové zdravie.

Peter Filo MMA