Poklady Tai chi chuan

Peter Filo   5. novembra 2019   Komentáre vypnuté na Poklady Tai chi chuan

Poklady Tai chi chuan

Účinky spustenia Qi a pozornosti do Tantienu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

   Dnešná generácia ľudí je upriamená na mentálnu činnosť (PC, mobilné telefóny, intelektuálna práca…) a ich oheň horí v hlave. Je tam všetka pozornosť aj nadmerné množstvo Qi (čchi, energia). Z toho vyplývajú psychické ochorenia, syndrómy vyhorenia, migrény, telo akoby neexistovalo a bolo len zbytočnou príťažou, ak sa sťažuje, utlmíme tento nepríjemný pocit tabletkou. Po pár rokoch sa organizmus vyčerpá, a človek sa fyzicky alebo psychicky zrúti. Nepomôžu vitamíny, psychológovia ani lekári. Sú to takzvané civilizačné choroby. Qi nie je na svojom pôvodnom mieste v oblasti brucha, kde je majú zozbieranú zdraví ľudia. Dostať ju do oblasti brucha – Tantienu nám ju umožní iba cvičenie vedenia pozornosti. Tantien je v čínštine ľudovo povedané vrecom Qi. Ak Qi neklesá do Tantienu ale zostáva v hlave, vrece sa neotvorí a neplní svoju funkciu zásobovania tela s Qi. Ak človek stále premýšľa a ulietava v predstavách, Qi sa nemôže zhromažďovať v Tantiene. Musíme ju sem priviesť pozornosťou. V Tai chi sa hovorí, že myseľ mobilizuje Qi a QI mobilizuje telo. No ako môže dávať telu silu a vitalitu ak nie je tam, odkiaľ má pôsobiť? Tantien  sa označuje ako Qihai – more energie. To preto, lebo má takú obrovskú kapacitu ukladania Qi, a tiež preto, lebo je tak hlboko, v zmysle jeho umiestnenia v spodnej časti trupu. Čo hodíte do mora, to klesne na dno, ktoré je veľmi hlboko. Tak treba viesť aj našu pozornosť pri cvičení – veľmi hlboko.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 Takéto cvičenie ponúka napríklad Tai chi chuan.

  Je jedno, o ktorý druh Tai chi sa jedná, či je to Yang, Chen, Wu alebo Sun Tai chi, so zbraňou alebo bez. Špecialitou Tai chi je spustenie Qi do oblasti brucha, do Tantienu. Tento sa nachádza v oblasti dvoch centimetrov pod pupkom smerom ku chrbtici. Tai chi učí, že Qi treba nechať klesnúť do Tantienu počas vedomého pohybu. To je rozdiel medzi Tai chi a inými umeniami práce s Qi. Pri tomto klesne myseľ aj Qi dolu, a sú spolu v Tantiene. Telo sa pohybuje pomaly, a nasleduje vesmírne princípy. Pomalý pohyb umožňuje vedomé pohybovanie telom, a človek stíha prenášať pozornosť a riadiť Qi vo svojom tele i okolo neho. V pokročilom štádiu cvičenia je možné robiť tieto pohyby automaticky a rýchlo so zachovaním nacvičených schopností. Pomalé pohyby najlepšie umožňujú vytvárať, riadiť a akumulovať Qi v tele. Šľachy, krv a dreň sa plnia s Qi, čo sa prejavuje na koži a vlasoch. Tai chi chuan sa nazýva aj plávanie vzduchom, pretože nezapájame svalstvo ale používame šľachy a väzivá, ktoré rokmi cvičenia spevnejú, ale zostávajú pružné ako u malého dieťaťa. Je to spôsobené množstvom energie, ktoré má telo k dispozícii. Toto množstvo umožňuje byť človeku Yangovým, tak ako malé dieťa je čistým yangom. Keď prudko pohybujeme rukami vo vzduchu, cítime, že vzduch rozrážame. Takže vzduch nie je prázdny, je naplnený s Qi a ďalšími substanciami. Tai chi cvičíme tak, že vnímame tlak vzduchu na dlaniach, neskôr na celom tele. Toto umožňuje vytrénovať schopnosť načúvať energii priestoru, a neskôr aj energii súpera pri Tai chi sparringu. Dlhodobým cvičením nebudeme mať na dlaniach iba pocit akoby sme sa opierali o vietor, ale budeme mať pocit, akoby sme dlaňami tlačili prúd vody, v pokročilom štádiu oceľ.

Spustenie Qi a pozornosti do Tantienu prináša viacero výhod.

   Za prvé je to rovnováha. Ak je telo riadené z Tantienu, nemá tendenciu strácať rovnováhu. Je to ako bicyklovanie. Keď sa učíme jazdiť na bicykli, máme všetko v hlave, energiu aj pozornosť, a ľahko strácame rovnováhu. To sa týka aj chodenia po čiare nakreslenej na zemi, alebo chodenia po lane. Pokiaľ si ale zvykneme na bicyklovanie, začneme dávať rovnováhu našej jazde pomocou pohybov brucha, čo je zároveň držaním energie a mysle v Tantiene. Prestaneme strácať rovnováhu, a dokážeme s bicyklom naozaj akrobatické kúsky. Toto riadenie postojov pohybmi brucha je to, o čom hovoria klasické texty Tai chi ako o „bokoch, ktoré sú osou kolesa a končatinami, ktoré sú lúčmi kolesa“.

   Za druhé, z hľadiska Tradičnej čínskej medicíny sa na brucho pozerá ako na oblasť človeka, v ktorej sa drží veľké množstvo tekutín. Ak sa táto tekutina nedostáva do pohybu, prichádza k rozličným ochoreniam, ako sú opuchy, paralýza, priveľa hlienov, pásový opar, vyrážky a ďalšie ochorenia sleziny, žalúdka a ďalších vnútorností. Aby sme tomu predišli, treba robiť veľa fyzických cvičení. Vnútorné orgány človeka sú naukladané na seba. Pokiaľ nie sú pravidelne rozpohybované, vzniká medzi nimi vlhká horúčosť. V bruchu sa z dôvodu nedostatku pohybu a podchladením od nôh často vytvára vlhký chlad. Ak sa vnútorné orgány netrú o seba rôznorodými pohybmi, slabnú. Čínska medicína pozná tento problém, a preto v Číne vzniklo také obrovské množstvo pohybových zdravotných cvičení. Tieto majú z úlohu rozhýbať vnútro človeka (rozličné špirálovité pohyby) a riadiť toky Qi v tele a ukladať ju do Tantienu (pohyby spojené s klesaním do kolien).

   No nie každý má možnosť intenzívne fyzicky cvičiť, či už je to z dôvodov zdravotných, alebo vysokým vekom. Zjednotenie pozornosti a energie v Tantiene počas cvičenia Tai chi chuan spraví túto prácu aj bez intenzívneho fyzického cvičenia. Intenzívnym sústredením sa na Tantien počas pomaly prevádzaných pohybov privedie veľa Qi do spodnej časti brucha. Tá spolu s pozornosťou túto oblasť prehrieva. Ak toto cvičenie robíme správne, brucho by sa malo zohriať. Toto teplo dostane do pohybu tekutiny nachádzajúce sa v bruchu tak, ako oheň pod hrncom dostane vodu do pohybu a spôsobuje jej vyparovanie sa. Toto je princíp rozpustenia patogénov vlhkého chladu. Rozpohybovanie tekutín sa prejaví v celom tele oživením cirkulácie krvi a zlepšovaním zdravia. Tekutiny, ktoré sú v bruchu sú teraz v pohybe a sú zohriate, takže nemôžu spôsobovať ochorenia. Voda, ktorá sa dostala do pohybu vystúpa až k srdcu, čo umožňuje kontrolovať oheň srdca, aby neprišlo k poškodeniu pľúc nadmerným ohňom. Pravidelným cvičením si takto možno výrazne zlepšiť zdravie.

   Za tretie, udržiavanie pozornosti v oblasti Tantienu vytvára ďalšiu energiu, ktorá zásobí telo. Pokiaľ cvičenie prenášania pozornosti a Qi do Tantienu cvičíme denne 20 -30 minút v ľahu tesne pred spánkom, doplní to Qi všetkým vnútorným orgánom, čo následne zosilní ochrannú Wei Qi, prúdiacu pod kožou počas dňa. (Toto cvičenie nemá zmysel, pokiaľ pri spánku ležíme na geopatogénnej zóne). Pri tomto večernom cvičení dodáme dostatok energie všetkým vnútorným orgánom, čo umožní ich výraznú regeneráciu.

Cvičenie v ľahu

   Cvičenie v ľahu cvičíme tak, že v pohodlnej pozícii ležíme na chrbte, a ruky máme vedľa tela. Pozornosť prenesieme na oblasť brucha. Držíme ju tam približne päť minút. Potom prenesieme pozornosť na chodidlá, pod bruškami tam, kde sa nachádzajú body Yongquan (bublajúce žriedla). Tu držíme pozornosť približne tri minúty. Následne opäť prenesieme pozornosť na oblasť brucha. Po ďalších približne piatich minútach opäť prenesieme pozornosť na body Yongquan a po chvíli prenesieme pozornosť aj na brucho. Teraz je pozornosť na dvoch miestach, na bodoch Yongquan aj na bruchu. Brucho má cca 70% pozornosti, body Yongquan 30%. V tejto pozornosti zotrváme do konca cvičenia. Ak počas cvičenia zaspíme, nie je to problém, cvičenie doznie samo. Pokiaľ nedokážete držať pozornosť na dvoch miestach, držte ju iba na bruchu. Ak cvičíme správne, budeme mať pocit, že sa brucho naplnilo, nafúklo, spevnelo, alebo aspoň zohrialo. To značí, že sa Tantien naplnil s Qi.

   Ak je dostatok Qi v tele, je krv hojná. Ak je krv hojná vnútorné orgány sú zdravé. Sila vychádza z Qi. Ak dokážeme akumulovať dostatok Qi, budeme silný fyzicky aj psychicky. Ak budeme plniť tantien energiou tri roky, dosiahneme veľký pokrok. Ak dokážeme akumulovať v Tantiene obrovské množstvo Qi, dokážeme robiť zázraky.

   Samozrejme môžete kultivovať Qi kedykoľvek, počas chôdze, keď sedíte, ležíte, jete. Treba iba preniesť časť pozornosti na brucho, dýchať bránicou tak, aby pri nádychu tlačila nadol na Tantien. Spolu s pravidelným cvičením popísaným vyššie dosiahnete výborné výsledky ohľadom zdravia i vitality.

   Peter Filo MMA